Sug‘urta polisini olmaganlik uchun jarima ikki baravarga kamaytirilmoqda
Qonunchilik palatasining navbatdagi yig‘ilishida “Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasi bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 5ta moddasida nazarda tutilgan ma’muriy huquqbuzarlik uchun tayinlanadigan jarimalar miqdori ma’muriy huquqbuzarliklarning xavflilik darajasidan kelib chiqib keskin kamaytirilmoqda.
Xususan, muddati o‘tgan sug‘urta polisi yoki sug‘urta polisida nazarda tutilmagan shaxs avtotransport vositasini boshqarganligi uchun jarima miqdori ikki baravarga kamaytirilyapti.
Transport vositalari egalari tomonidan sug‘urta polisini olmaganlik uchun jarima fuqarolarga ikki baravarga, mansabdor shaxslarga esa uchdan bir qismga kamaytirilmoqda.
Fuqarolar tomonidan valyuta qiymatliklarini noqonuniy olish yoki o‘tkazish uchun jarima miqdori bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravaridan yigirma baravarigacha bo‘lgan miqdor oralig‘ida belgilanmoqda.
Taklif etilayotgan qonun loyihasi bilan buxgaltyeriya hisobi va hisoboti tartibini buzganlik uchun mansabdor shaxslarga nisbatan jarimalar miqdori deyarli ikki baravarga, yo‘lovchilarni lisenziyasiz tashish bilan shug‘ullanganlik uchun jarima miqdori uch baravarga kamaytirilmoqda.
Fuqarolar tomonidan shaxsini tasdiqlovchi hujjati bo‘lmagan, vaqtincha yoki doimiy ro‘yxatdan o‘tmagan fuqarolarni turar-joy binolarida yashashga ruxsat byerganlik uchun jarima miqdorini 735 ming so‘m, yil davomida takroriy sodir etilgan taqdirda 1,225 mln so‘m etib belgilash taklif qilinmoqda.

Штраф за неполучение страхового полиса водителем авто уменьшится в два раза
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса постатейно рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Законопроектом предусматривается внесение изменений исходя из степени опасности правонарушений значительно снижается размер штрафов за административные правонарушения, предусмотренные в 5 статьях Кодекса об административной ответственности. В частности, штраф за управление транспортными средствами с просроченными страховыми полисами или лицом, не предусмотренным в страховом полисе, уменьшается в два раза.
Также уменьшается штраф за неполучение владельцами транспортных средств страхового полиса для граждан в два раза, для должностных лиц — на одну треть. Штраф за незаконное приобретение или сбыт гражданами валютных ценностей устанавливается в пределах от десяти до двадцати базовых расчетных величин.
Обсуждаемым законопроектом уменьшается штраф за нарушение порядка ведения бухгалтерского учета и отчетности в отношении должностных лиц почти в два раза, а также штраф за занятие деятельностью по перевозке пассажиров автомобильным транспортом без лицензии устанавливается в фиксированном виде с уменьшением более чем в три раза.
Предлагается штраф за допущение гражданами проживания в занимаемых ими жилых помещениях лиц без документов, удостоверяющих личность, без временной или постоянной прописки либо без учета по месту пребывания предлагается установить в размере 735 тыс. сумов, за повторное совершение в течение года — 1,225 млн сумов.
По мнению депутатов, принятие данного проекта закона позволит привести установленные размеры административных взысканий в соответствие с принципами гуманизма, справедливости.
На заседании законопроект принят в третьем чтении, сообщает пресс-служба Законодательной палаты Олий Мажлиса РУз.