Ijtimoiy Targ'ibot Press-Reliz 16.01.2026
Jamiyatimiz tomonidan ishlab chiqilgan va BMT Taraqqiyot dasturi ko‘magida qo‘llab-quvvatlanayotgan “Quruvchilarning ekologiya va atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun fuqarolik javobgarligini sug‘urtalash” mahsulotini amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha ishlar boshlandi. Shu maqsadda hududlarda tegishli uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Shu doirada jamiyat Boshqaruvi raisi birinchi o‘rinbosari S. Gʻaniyev, Toshkent shahar filiali direktori O. Jalilov hamda “Sug‘urta xizmatlarini rivojlantirish” departamenti menejer kichik assistenti M. Egamberganov ishtirokida “Bashkent” ko‘p funksiyali turar-joy majmuasi bo‘yicha uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda mazkur majmua uchun ishlab chiqilgan maxsus sug‘urta mahsuloti taklif etildi, uni qo‘llash va realizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, aholiga taqdim etish hamda kelgusida qator amaliy chora-tadbirlarni bosqichma-bosqich amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
🌱 Ushbu sug‘urta mahsuloti qurilish jarayonida atrof-muhitga salbiy ta’sir natijasida uchinchi shaxslarga yetkazilishi mumkin bo‘lgan zararlarni qoplashni nazarda tutishi bilan aholi xavfsizligini ta’minlash, ekologik barqarorlikni saqlash hamda qurilish sohasida mas’uliyatli yondashuvni kuchaytirishda ayni damda juda dolzarb hisoblanadi.
Ayni vaqtda mazkur mahsulotni keng joriy etish va uni jamoatchilikka yetkazish maqsadida turli obyektlar kesimida ishchi uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.

Ijtimoiy Targ'ibot Press-Reliz 16.01.2026
Разработан и инициирован Обществом при поддержке Программы развития ООН новый страховой продукт — «Страхование гражданской ответственности за ущерб, причинённый экологии и окружающей среде в процессе строительной деятельности». В настоящее время начаты работы по его внедрению в практику, в связи с чем в регионах проводятся профильные встречи.
В рамках данной работы состоялась встреча по многофункциональному жилому комплексу «Bashkent» с участием первого заместителя председателя Правления Общества С. Ганиева, директора Ташкентского городского филиала О. Джалилова, а также менеджера младшего ассистента департамента «Развитие страховых услуг» М. Эгамберганова.
На встрече был предложен специальный страховой продукт, разработанный для данного комплекса, обсуждены вопросы его применения и реализации. Кроме того, достигнута договорённость о представлении продукта населению и поэтапной реализации ряда практических мероприятий в дальнейшем.
🌱 Данный страховой продукт, предусматривающий покрытие возможного ущерба третьим лицам в результате негативного воздействия на окружающую среду в процессе строительства, является на сегодняшний день весьма актуальным с точки зрения обеспечения безопасности населения, сохранения экологической устойчивости и усиления ответственного подхода в строительной отрасли.
В настоящее время в целях широкого внедрения данного продукта и доведения его до общественности проводятся рабочие встречи по различным объектам.