Ijtimoiy Targ'ibot Press-Reliz 19.05.2026
“KAFIL-SUG‘URTA” AJda sug‘urta da’volarini ko‘rib chiqish va moliyaviy barqarorlik masalalari muhokama qilindi
“KAFIL-SUG‘URTA” AJda sug‘urta da’volarini ko‘rib chiqish jarayonlari, sug‘urta tovonlari to‘lovlari, moliyaviy tahlillar, huquqiy ekspertiza, soxtakorlik holatlarining oldini olish hamda hududiy filiallardagi ish samaradorligi yuzasidan tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, 2026-yil I choragi davomida jamiyat tomonidan jami 2 427 ta sug‘urta da’vo ishlari qabul qilinib, ularning 2 417 tasi Qo‘mita tomonidan ko‘rib chiqilgan.
Shundan:
➡️ 2 358 ta mijoz bo‘yicha 16,8 mlrd so‘mlik sug‘urta tovonlari to‘lash yuzasidan qaror qabul qilindi;
➡️ 12,9 mlrd so‘mlik sug‘urta tovonlari to‘lab berildi;
➡️ To‘langan sug‘urta tovonlarining kelib tushgan da’volarga nisbati 97,6 foizni tashkil etdi.
Tahlillarga ko‘ra, da’volar soni oshganiga qaramasdan, sug‘urta to‘lovlari hajmi 2025-yilning mos davriga nisbatan 18,7 foizga kamaygani qayd etildi. Bu esa jamiyatda moliyaviy barqarorlik va nazorat mexanizmlari samaradorligi oshganini ko‘rsatadi.
Shuningdek, huquqiy va moliyaviy tahlillar natijasida 59 ta asossiz da’vo ishlari rad etildi hamda 3,3 mlrd so‘m miqdoridagi asossiz sug‘urta tovonlari to‘lanishining oldi olindi.
Sug‘urta sohasida soxtakorlik holatlarining oldini olish, huquqiy nazoratni kuchaytirish, hududiy filiallardagi ish sifatini oshirish hamda zamonaviy raqamli tizimlarni joriy etish bo‘yicha ishlar izchil davom ettirilmoqda.
“KAFIL-SUG‘URTA” AJ tomonidan mijozlar murojaatlarini qonuniylik, xolislik va tezkorlik tamoyillari asosida ko‘rib chiqish, moliyaviy barqarorlikni ta’minlash hamda shaffof va ishonchli faoliyat yuritish borasidagi ishlar davom ettiriladi.

Ijtimoiy Targ'ibot Press-Reliz 19.05.2026
В АО «KAFIL-SUG‘URTA» уделяется особое внимание вопросам рассмотрения страховых претензий и финансовой устойчивости
В АО «KAFIL-SUG‘URTA» на системной основе ведётся работа по рассмотрению страховых претензий, выплате страховых возмещений, проведению финансового анализа, правовой экспертизы, предотвращению мошеннических случаев, а также повышению эффективности деятельности региональных филиалов.
Как отмечается, в течение I квартала 2026 года обществом было принято 2 427 страховых претензий, из которых 2 417 рассмотрены Комитетом.
➡️ по 2 358 клиентам приняты решения о выплате страховых возмещений на сумму 16,8 млрд сумов;
➡️ выплачено 12,9 млрд сумов страховых возмещений;
➡️ уровень выплат по отношению к поступившим претензиям составил 97,6 процента.
Согласно проведённому анализу, несмотря на рост количества претензий, объём страховых выплат по сравнению с аналогичным периодом 2025 года снизился на 18,7 процента. Это свидетельствует об укреплении финансовой устойчивости и эффективности механизмов контроля в обществе.
Кроме того, по результатам правового и финансового анализа были отклонены 59 необоснованных претензий, что позволило предотвратить необоснованные выплаты страховых возмещений на сумму 3,3 млрд сумов.
Работа по предотвращению мошенничества в страховой сфере, усилению правового контроля, повышению качества деятельности региональных филиалов, а также внедрению современных цифровых систем последовательно продолжается.
АО «KAFIL-SUG‘URTA» продолжит деятельность по рассмотрению обращений клиентов на принципах законности, объективности и оперативности, обеспечению финансовой устойчивости, а также ведению прозрачной и надёжной деятельности.