Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining 2-3-bosqich talabalari hamda 1-bosqich magistrantlari uchun oʼtkaziladigan “KAFIL SUG`URTA GRANTI” tanlovi
28.04.2021
Tanlovda Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining 2-3-bosqich bakalavriat ta’lim yo’nalishlari talabalari hamda 1-bosqich magistratura mutaxassisliklari bo’yicha tahsil olayotgan talabalar ishtirok etishlari mumkin. Tanlovda ishtirok etuvchi nomzodlar 1-may sanasidan 15- may sanasiga qadar Sug’urta kompaniyaning rasmiy www.kafil.uz sayti orqali roʼyxatdan oʼtishlari lozim.
Tanlov 3 bosqichdan iborat. Tanlov ishtirokchilarini baholash Sug’urta kompaniyaning Bosh direktori buyrugʼi bilan tasdiqlanadigan Tanlovni oʼtkazish va gʼoliblarni aniqlash komissiyasi (keyingi oʼrinlarda – komissiya) tomonidan amalga oshiriladi. Komissiya aʼzolari 7 kishidan iborat boʼlib, uning tarkibiga Oʼzbekiston Respublikasi Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligi va Moliya vazirligi huzuridagi Sugʼurta bozorini rivojlantirish agentligi, Oʼzbekiston Yoshlar ittifoqi Markaziy Kenagishi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti hamda Sug’urta kompaniya xodimlari kiritiladi.
Birinchi bosqich
Barcha nomzodlar 15 may sanasidan 31 may sanasiga qadar tanlov@kafil.uz elektron pochta manzili orqali quyidagi hujjatlarni elektron shaklda topshirishlari talab etiladi:
• Talaba yoki magistrantning oʼzi toʼgʼrisida belgilangan shakldagi maʼlumotnomasi (rezyume);
• Nomzodning reyting (sinov) daftarchasi nusxasi;
• Nomzodning chet tilini oʼzlashtirganligini tasdiqlovchi hujjatlar, ilmiy ishlanmalari, ilmiy konferensiya va seminarlarda ishtirok etgan maʼruza tezislari va chop etilgan maqolalari (agar mavjud boʼlsa);
• “Sugʼurta va uning jamiyat hamda iqtisodiyotda tutgan oʼrni” mavzusida esse. Esse matni 3-4 bet hajmda, 1,5 intervalda, kompyuterning Microsoft Word muharririning Times New Roman shiriftida 14 kegelda yozilishi lozim. Essening sarlavhasi bosh harflarda, undan 2 intervaldan soʼng muallifning ismi va familiyasi toʼliq, fakulteti, yoʼnalishi va kursi yozilishi shart;
• Komissiya tomonidan roʼyxatga olingan nomzodlar, ularning maʼlumotlari va yozgan esselari 30 (oʼttiz) kun ichida koʼrib chiqiladi va birinchi bosqich gʼoliblari aniqlanadi;
Yozilgan esselar 100 ballik tizimda baholanib, ularni baholashda, sugʼurtaning mohiyati va zarurligi, iqtisodiyotdagi oʼrni yuzasidan har bir nomzod tomonidan yoritilgan aniq fikrlar inobatga olinadi. Komissiya tomonidan esse yakuni boʼyicha 55 va undan yuqori ball toʼplagan ishtirokchilar ikkinchi bosqichga oʼtkaziladi. Zarur hollarda hujjatlarning asl nusxalari talab etiladi.
Ikkinchi bosqich
12-14 iyul kunlari Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida tashkil etilgan “Kafil Sug`urta” kompaniyasining ilmiy-amaliy labaratoriyasi (keyingi oʼrinlarda – Labaratoriya) da boʼlib oʼtadi.
Mazkur bosqichda komissiya tomonidan birinchi bosqichdan oʼtgan ishtirokchilar soha boʼyicha, qiziqishlari hamda kelajakdagi rejalari yuzasidan ogʼzaki suhbatdan oʼtkaziladi. Suhbat davomida nomzodning bilimi bilan birgalikda intellektual qobiliyati va axloq-odobi sifatlari baholanadi hamda uning universitetni tamomlagandan soʼng “Kafil sug’urta” kompaniyasida mehnat faoliyatini yuritish istagi inobatga olinadi.
Uchinchi bosqich
19-31 iyul kunlari ikkinchi bosqichda oʼtkazilgan suhbat natijalariga koʼra yuqori natijalarga erishgan ishtirokchilar uchun jami ikki haftaga moʼljallangan maxsus oʼquv kurslari va amaliyot mashgʼulotlari oʼtkaziladi. Maxsus oʼquv kurslar Laboratoriyada, amaliyot mashgʼulotlari “Kafil sug’urta” kompaniyasining Bosh ofisi va hududiy filiallarida tashkil etiladi. Tashkil etilgan oʼquv kurslari hamda amaliyot mashgʼulotlari yakuni yuzasidan ishtirokchilardan mijoz bilan suhbat oʼtkazish, sugʼurta mukofotlarini hisoblash, shartnomalar rasmiylashtirish va sugʼurta qonunchiligiga oid masalalar yuzasidan ogʼzaki va yozma shaklda imtihon oʼtkaziladi.
Tanlov gʼoliblarini aniqlashda quyidagi mezonlar belgilanadi:
• O’quv jarayonida (soʼnggi semestr natijalariga koʼra) yuqori reyting koʼrsatkichga ega boʼlishi;
• Sugʼurta sohasi boʼyicha yetarli bilim va amaliy koʼnikmaga ega boʼlishi, mavjud sugʼurta turlari yuzasidan asosli takliflari, shuningdek sugʼurta sohasi uchun yangi innovatsion gʼoyalarning mavjudligi;
• Intellektual qobiliyati va axloq-odobi sifatlari, qiziqishi hamda erkin fikrlashi;
• Davlat tili, rus tili yoki boshqa xorijiy tillarni oʼzlashtirgan talabalarga ustunlik beriladi (IELTS sertifikatidan 6,5 ballga yoki TOEFL sertifikatidan, jumladan TOEFL Paper boʼyicha 600 ballga, TOEFL Computer boʼyicha 269 ballga va TOEFL IBT boʼyicha 100 ballga ega boʼlgan nomzodlarning sertifikatlari inobatga olinadi).
Imtihon natijalariga koʼra ishtirokchilarning erishgan yutuqlari va koʼrsatkichlarini inobatga olib, tanlov gʼoliblari aniqlanadi.
Taqdirlash quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
1. Tanlov yakuniga koʼra eng yuqori natijaga erishgan 2 (ikki) nafar ishtirokchi bilan oʼzaro ikki tomonlama shartnoma imzolanadi hamda 1 yillik o’quv yili uchun mo’jallangan toʼlov kontrakt  toʼlab beriladi.
2. Tanlovda yuqori koʼrsatgichlarga erishib, 3 va 4-oʼrinlarni egallagan 2 (ikki) nafar ishtirokchi bilan oʼzaro ikki tomonlama shartnoma imzolanadi hamda 1 oʼquv yili mobaynida universitetda beriladigan 5 “aʼlo” baholik stipendiya qiymatida “KAFIL SUG`URTA STIPENDIYASI” toʼlab boriladi;
3. Tanlovda ijobiy natijalarga erishib, 5 va 10-oʼrinlarni egallagan 6 (olti) nafar ishtirokchiga qimmatbaho sovgʼalar topshirilib, “Kafil sug’urta” kompaniyasi va uning hududiy filialllarida mehnat faoliyatini olib borish imkoniyatini beruvchi sertifikatlar taqdim etiladi;
4. Tanlovning yakuniy natijalari yuzasidan gʼolib boʼlgan ishtirokchilar yangi oʼquv yilining 10 sentyabriga qadar Universitet hamda “Kafil sug’urta” kompaniyasining rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlari orqali eʼlon qilinadi va universitetda tantanali ravishda taqdirlanadi.

В конкурсе могут принять участие студенты 2-3 курсов и магистранты 1 курса Ташкентского государственного экономического университета. Кандидаты должны зарегистрироваться на официальном сайте компании KAFIL SUG`URTA www.kafil.uz с 1 по 15 мая.
Конкурс проводится в 3 этапа. Оценка участников конкурса осуществляется Комиссией по проведению конкурса и определению победителей (далее - Комиссия), утверждаемая соответствующим приказом Генерального директора страховой компании. Комиссия состоит из 7 человек и включает сотрудников Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Агентства развития страхового рынка при Министерстве финансов, Центрального совета Союза молодежи Узбекистана, Ташкентского государственного экономического университета и сотрудника компании.
Первый этап
Все кандидаты должны предоставить следующие документы в электронном виде с 15 по 31 мая на электронный адрес tanlov@kafil.uz:
• резюме студента или магистранта в установленной форме;
• копию зачетной книжки кандидата;
• подтверждение знания кандидатом иностранного языка, научных разработок, рефератов и опубликованных статей на научных конференциях и семинарах (при наличии);
• Эссе на тему «Страхование, его роль в обществе и экономике». Текст эссе должен состоять из 3-4 страниц, иметь пробел 1,5 и 14 кегелей шрифтом Microsoft Word Times New Roman. Название эссе должно быть написано заглавными буквами, через 2 интервала следует указать полностью имя и фамилию автора, факультет, направление и курс.
Информации кандидатов, зарегистрированных комиссией, а также написанные ими эссе будут рассмотрены в течение 30 (тридцати) дней, и будут определены победители первого этапа. Написанные эссе оцениваются по 100-балльной шкале, при их оценке учитываются конкретные мнения, освещенные каждым кандидатом, о сущности и необходимости страхования, его месте в экономике. Участники, набравшие по итогам сочинения 55 и выше баллов, проходят во второй тур. При необходимости могут потребоваться оригиналы документов.
Второй этап
Он пройдет 12-14 июля в научно-практический лаборатории компании «Kafil Sug`urta» (далее - Лаборатория), созданной при Ташкентском государственном экономическом университете.
На этом этапе комиссия проводит устное собеседование с участниками, прошедшими первый этап в данной области, ознакомится с их интересами и планами на будущее. Во время собеседования оцениваются знания, интеллектуальные способности и моральные качества кандидата, учитывается его желание работать в страховой компании после окончания учебы.
Третий этап
С 19 по 31 июля по результатам второго этапа собеседования пройдет специальный двухнедельный курс обучения и стажировки для успешных участников. Специальные учебные курсы организуются в лаборатории, а практические занятия будут проводиться в головном офисе и территориальных филиалах компании. По окончании организованных учебных курсов и практических занятий участники сдают устные и письменные экзамены по вопросам, связанными с: беседой с клиентом, начислением страховых взносов, заключением договоров и знание страхового законодательства.
Для определения победителей используются следующие критерии:
•высокий рейтинг в процессе обучения (по итогам последнего семестра);
•наличие достаточных знаний и практических навыков в сфере страхования, обоснованных предложений по существующим видам страхования, а также новых инновационных идей для страховой отрасли;
•интеллектуальные способности и нравственные качества, интерес и критическое мышление;
•предпочтение отдается студентам, владеющим государственным, русским или другими иностранными языками (учитываются сертификаты кандидатов, набравших 6,5 балла по сертификату IELTS или 600 баллов по сертификату TOEFL, включая TOEFL Paper, 269 баллов по TOEFL Computer и 100 баллов по TOEFL IBT)
По результатам экзамена с учетом достижений и показателей участников определяются победители конкурса.
Награждение победителей конкурса осуществляется в следующем порядке:
1. По окончании конкурса будет подписано двустороннее соглашение с 2 (двумя) участниками, которые достигли наивысших результатов, с оплатой стоимости обучения за 1 год.
2. С 2 (двумя) участниками, занявшими с 3-его и 4-е места, достигшими высоких результатов в конкурсе, будет подписано двустороннее соглашение о выплате “KAFIL SUG`URTA STIPENDIYASI” в размере 5 стипендий “отлично”, присуждаемых университету в течение 1 учебного года;
3. 6 (шестерым) участникам, занявшим с 5-его по 10-е места, добившимся положительных результатов в конкурсе, будут вручены ценные подарки и сертификаты, позволяющие осуществлять трудовую деятельность в компании и его территориальных филиалах;
4. Победители конкурса будут объявлены до 10 сентября нового учебного года на официальном сайте университета и страховой компании «KAFIL SUG`URTA», а также в социальных сетях и будут награждены в университете в торжественной обстановке.